תכונות זני זיתים בישראל


משתלה עצי נוי נמפיאה

גידול עצי זית הינו אחד הגידולים הנפוצים ביותר כיום. תועלתו הרבה הבאה לידי ביטוי בשמן, זיתים למאכל,עצים לבניה, עצים להסקה וכעץ נוי תורמים לכך. יתרון נוסף לעצי הזית הוא יכולתם לשרוד שנים רבות אף בתנאי בעל. בימים אלו כשאנו עדים לניסיונות מנהל מקרקעי ישראל להלאים שטחי קרקע לא מנוצלים לטובת צרכים שונים ישנה התעוררות רבה לנטיעת עצי זית גם בשטחים קשים מאוד מבחינה טופוגרפית.
שטחי הנטיעה ההולכים וגדלים מחייבים אותנו להכיר את זני הזיתים, תכונותיהם, תועלתם והתאמתם לאזורי הגידול השונים. טבלה המפרטת את זני עצי הזית מובאת בהמשך. (הטבלה הוכנה ע"י עודד שלמון, מומחה ויועץ בין לאומי לנושא הזית).

ליכולתנו למסוק את עצי הזית חשיבות רבה בעת בחירת הזנים ושטחי הגידול. כיום אנו מכירים שלוש שיטות עיקריות למסיק זיתים:

• מסיק ידני – המסיק מתבצע בעבודה ידנית כאשר הפרי נקטף או מופל ארצה על גבי יריעה הפרוסה מתחת לעץ. צורת מסיק זו איטית מאוד ומחייבת מספר רב של עובדים, היא נפוצה בעיקר בכפרים הערבים או במשק הבית הפרטי ואינה יעילה כאשר מדובר בשטחים גדולים (מספר דונמים).

• מסיק מנערת – שיטת מסיק מתקדמת מכאנית שבה טרקטור הנע בין שורות עצי הזית חובק בעזרת זרוע הידראולית את גזע העץ ומנער את כל העץ למספר שניות, הפרי נופל לתוך יריעה מיוחדת הפרוסה מתחת לעץ ולאחר מכן נאספת אל תוך עגלה הנגררת מאחורי הטרקטור. גם פעולה זו מתבצעת באופן אוטומטי. שיטת מסיק זו מחייבת תנאי שטח מתאימים לתנועת טרקטור ועגלה נגררת. צוות של שישה פועלים יכול להגיע להספקים של 20  –   30 דונם ביום.

• מסיק בוצרת – שיטה מסיק חדישה בזיתים שמוצאה בכלל מבציר הענבים. בשיטה זו אנו מחויבים לצורת נטיעה וגידול מיוחדת שתתאים למעבר הבוצרת. מדובר בנטיעה מאוד צפופה בתוך השורות וגידול עצים נמוכים וצרים. הפיצוי על גודל העצים (כמות הפרי לעץ) מתבטא במספר הרב של עצים לדונם.

לאחר המסיק יהיה מי שיבחר לייצר שמן זית. כמובן כי ישנן תכונות שונות לזיתים שונים ולדרכי הפקה שונות.

  • דרגת האיכות (כתית מעולה, כתית, זך ושמן מזוכך)
  • צבע
  • טעם
  • ניחוח
  • רמת הצמיגות

חשוב לדעת כי בעזרת בדיקת שמן זית ניתן לבדוק את איכותו. כיום מתבצעות בדיקות מעבדה מתקדמות לקביעת איכות שמן זית וניתן באמצעותן לקבל מידע רב על זני הזיתים ועל איכותו של השמן.

המאמר נכתב על ידי יורם בן עמי – משתלת נמפיאה

לקבלת הסברים נוספים וביצוע הזמנות שתילים ניתן לפנות למשתלת נמפיאה.

(הסבר מקיף על גידול עצי זית ניתן למצוא במאמר "עצי זית – כל מה שרצית לשאול ולא ידעת את מי" המופיע באתר זה).

לטבלת עצי זית לחץ כאן

צרו קשר

השאירו פניה ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי