עצי זית – כל מה שרציתם לשאול על עצי זית ולא ידעתם את מי


משתלה עצי נוי נמפיאה

עץ הזית מסמל יותר מכל עץ אחר את שורשיותו וחיבורו לארץ ישראל. הזית מופיע אינספור פעמים בתנ"ך ולא בכדי נמנה הוא על שבעת המינים שבהם נתברכה ארץ ישראל " ארץ זית שמן ודבש ". חשיבותו הרבה מופיעה בספר שופטים פרק ט ' שבו נאמר " הלוך הלכו העצים למשוח עליהם מלך ויאמרו לזית מלוכה עלינו : ויאמר להם הזית  החדלתי את דשני אשר בו יכבדו אלוהים ואנשים והלכתי לנוע על העצים" .

חוסנו וכושר הישרדותו של עץ הזית יחד עם סימולו כעץ השלום ככתוב בספר בראשית " ותבוא אליו היונה לעת ערב והנה עלה זית טרף בפיה " באים לידי ביטוי גם בסמל המדינה  עלי עץ זית בצידי המנורה  וגם בסמל צה"ל- עלה העוטף את החרב.

עץ הזית ידוע באריכות ימיו, פריטים מסוימים התגלו והם בני 2000 שנה בקירוב. לעץ הזית יכולת מופלאה להתגבר על פגעי הטבע כמו גם פגעי האדם. גם שנות יובש רצופות , שריפות שכילו את כל הצומח סביבו, גיזומים פראיים לצורך ניצול ענפיו החזקים כחומר לבניה או להסקה לא יכלו לו. במצוקתו כי רבה מצליח עץ הזית לעורר פקעים רדומים החבויים על גזעו וענפיו. פקעים אלו לאחר התעוררותם הופכים לעורקי חיים חדשים והם אלו היוצרים את פיתוליו היפים של הגזע, זו גם הסיבה שבגללה ניתן לראות לעיתים עצי זית חלולים לגמרי אך הם עדיין ירוקי עלים ונושאי פרי.

מערכת השורשים של עצי זית היא רחבה ואופקית במטרה ללכוד כמה שיותר מי גשמים. שורשים אלו מהווים מחסני מזון שבהם נאגרים חומרי ההזנה לתקופת הקיץ. עץ הזית יעדיף אדמה מאווררת ומנוקזת שבה יוכל לפתח שורשונים חדשים שיהוו גיבוי לשורשים הותיקים. בלית ברירה גם אדמה גירית וסלעית תשמש קרקע נוחה לגידולי זית. התעבותו של צוואר השורש מעל פני האדמה נובעת מיכולתו הרבה לאגור מזון וזו גם הסיבה למספר הרב של " סורים " המלבלבים בבסיסו.

תהליך התפתחות פרי עצי הזית

מחזור החיים של יצירת הפרי הוא שנתיים, חשוב לדעת שבעצי הזית אנו מקבלים את הפירות על ענפים מהשנה שעברה.

עץ זית – שנה ראשונה:

בתחילת האביב מתעורר הזית ומתחילה צמיחתו, עם עליית הטמפרטורות והגברת קצב ההשקיה והדישון יגבר הצימוח והענפים יתארכו לכדי 50 ס"מ  –  30 ס"מ, בחיקי העלים יתפתחו הפקעים. טמפרטורות אידיאליות לעצי זית הם: 24 – 18 מ"ז ביום ולכן אזורי קו הרוחב 25 – 45 הם האזורים העדיפים לגידול עצי זית.
באמצע הקיץ יתמתן מעט קצב הצימוח מחמת הטמפרטורות הגבוהות ויתעורר שוב לקראת הצימוח הסתווי כשהטמפרטורות ירדו. חורף מעט חמים יעזור אומנם להתארכות נוספת של הענפים ויאפשר הוספת פקעים והגדלת היבול אך מאידך יפגע ברמת ואיכות ההתמיינות של הפקעים. חורף קר שבו יש שעות קור רבות ארוכות ורצופות יעודד התמיינות טובה המתרחשת בעיקר בדצמבר וינואר.

עץ זית – שנה שניה:

במהלך פברואר אנו עדים להתפתחות הצימוח האביבי כפי שכבר ראינו בשנה הראשונה , לצורך השלמת ההסבר על מחזור החיים נתרכז בהסבר על המשך התפתחות פרי עץ הזית. לאחר סיום שלב ההתמיינות של הפקעים מתחיל שלב הפריחה הנמשך בערך חודשיים שבמהלכו מתבצעת חנטת הפרחים המושלמים. זהו השלב שבו נוצר הפרי ומתחילה התפתחותו.

עץ הזית הוא דו מיני כלומר נושא אברי רבייה זכריים ונקביים ובפרחיו ניתן למצוא גם עלי וגם אבקנים. לרוב אינו נזקק לתגבור של עץ מפרה . בגלל עוצמת פריחתו הרבה הזית אינו נזקק לעזרת חרקים שונים לצורך ההאבקה , די במשבי רוח קלילים כדי ליצור האבקה. 4%  – 3% בלבד של פרחים שחנטו יספיקו כדי לקבל יבול סביר מעץ זית.

בחודשי האביב מוקדשים מאמצי עץ הזית לטיפוח צמיחת האביב אבל גם לבניית הגלעין המוקשה בתוך הפרי. בתקופה זו מתבצע הדילול הטבעי כאשר העץ משיר מעליו פירות שהחנטה שלהם לא הייתה מושלמת. לתהליך התקשות הגלעין אחריות ישירה לגודל הפירות והוא מתבצע עד אמצע הקיץ. עם ירידת הטמפרטורות והתחלת הצימוח הסתווי מתחיל גם שלב הצטברות החלק הרך העוטף את הגלעין והאוגר בתוכו את השמן. חשוב מאוד בשלב זה של הגידול להקפיד על מתן השקיה סדירה.

המסיק מתבצע באוקטובר נובמבר שאז הפרי הגיע לסוף התפתחותו, שלב שבירת הצבע הירוק הוא האיתות להתחלת המסיק. עצים שנימסקו מוקדם ישחררו את עץ הזית ויאפשרו התפתחות מאסיבית של הצמיחה הסתווית.

סירוגיות

תופעת הסירוגיות מושפעת בעיקרה מהקושי להיענות לדרישות המנוגדות של עץ הזית:

א.    יצירת הפרי.
ב.    יצירת צימוח.

בשנת יבול טובה כאשר העץ עמוס פרי הוא אינו מצמיח מספיק ענפים חדשים שישאו את הפרי בשנה הבאה. עיקר כוחו מופנה להתקשות הגלעין ולאגירת השמן בפרי. מחסור בענפים בשנה אחת יקטין את היבול בשנה שלאחריה ומכאן הסירוגיות.

גיזום

פעולות הגיזום לאחר המסיק נועדה לסייע לעצי זית בנושאים באים:

א.   הגברת היבול – גיזום של ענפים שנתנו פרי גורם ליצירת חוסר איזון בין כמות השורשים של העץ לבין נפח העלווה הנותרת. חוסר איזון זה מאלץ את העיניים הרדומות לפרוץ ולהצמיח ענפים חדשים.
ב.   מיתון הסירוגיות – צימוח נמרץ של ענפים חדשים בכל שנה מבטל במידת מה את הבדלי היבולים בין השנים.
ג.    נוחות המסיק – שמירה על גובה העצים מקל על ביצוע המסיק ללא צורך בכלי גובה וסולמות.

עצי זית בגינה הפרטית

למרות היותו של הזית עץ חשוב ובעל תועלות רבות, בשונה משאר עצי פרי לגינה, בבואנו לשתלו בגינה הפרטית אנו חייבים להתחשב בשיקולים הבאים:

א.    מערכת השורשים
לעצי זית מערכת שורשים רחבה ושטוחה עם נטייה להתפשטות לשטחים הפתוחים,אומנם שורשי הזית אינם נחשבים לאלימים כדוגמת הפיקוס או הפלטופורום אך הם בעייתים ליד משטחי אקרשטיין וזו היא רק אחת הסיבות מדוע לא לשתול עץ זית סמוך למדרכות.

ב.    גודל הזית
בדימיוננו עצי זית אנו נזכרים בעצי הזית העתיקים הפזורים בכפרים הערביים בגליל אך בל נטעה, אלו קיבלו את צורתם אחרי עשרות ואולי מאות שנים של גיזום חזק. הכפריים נוהגים מיד אחרי המסיק לגזום את העצים ולשמרם בגובה נמוך כדי לעורר צימוח מחודש ולהקל עליהם את המסיק הבא. דיכוי רצוף זה של העצים הפך אותם ברבות השנים לכאלו.
עץ זית בגינה הפרטית עם השקיה מסודרת יכול להגיע לגובה של 6 מ ' – 5 מ' ולקוטר עלווה של 5 מ ' – 4 מ ' .

ג.    פרי
עץ זית המקבל השקיה ודישון יכול לשאת יבול של 80 – 70 ק"ג, המשמעות היא מעל 10,000 פירות לעץ. זוהי כמות עצומה שספק רב אם נצליח למסוק אותה. הבשלת הפרי אינה אחידה וקרוב לודאי שרוב הפרי יישור לאדמה במקרה הטוב או למדרכה במקרה הפחות טוב.פירות הזית המושקה מכילים שמן רב ומלכלכים את המשטחים המרוצפים בכתמי שמן הנספגים באבן.

למרות כל האמור לעיל עץ זית השתול במקום מתאים הוא אחד העצים החשובים בגן, תועלות העץ כה רבות שקשה לוותר עליו, חווית המסיק המשפחתי ועצירת השמן, פירותיו העסיסיים, ההנאה משמן זית טבעי וטהור, עץ חסכן מים, תדיר ירק ונאה למראה הם היתרונות הגוברים על כל חסרונותיו.

המאמר נכתב על ידי יורם בן עמי – משתלת נמפיאה.

משתלת נמפיאה מציעה שתילי זיתים בכל היקף ומכל הזנים גם לנטיעות מסחריות.

   הסבר מורחב על תכונות זני זיתים לחץ כאן

צרו קשר

השאירו פניה ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי