משתלות צמחי גן – כיצד לבחור משתלה איכותית


משתלה עצי נוי נמפיאה

הקמת גינת הנוי דורשת החל משלב התכנון ועד גמר ביצוע ההקמה משאבים רבים: כלכליים, זמן, אנרגיה, מעורבות משפחתית, סיורים בגינות הדגמה, ביקור במשתלות ועוד. חשוב שבכל תהליך הקמת גינה נבחר את הטוב ביותר. במאמר זה נתמקד בנושא הצמחייה בלבד.

הדרך להקמת גינה מוצלחת עוברת גם דרך משתלה איכותית. כדי להקל עליכם לבחור משתלה כזו נסקור תחילה ובקצרה את שוק משתלות צמחי הגן ולאחר מכן נסביר מהם הדגשים החשובים בבחירת משתלה טובה שתענה על מירב הדרישות החשובות שלכם.

מספר סוגי משתלות הם:

משתלות ריבוי – אלה משתלות אשר מייצרות את השתילים להמשך גידול עבור המשתלות היצרניות, ייצור השתילים מתבצע במספר צורות והן:

א. תרבית רקמה – טכנולוגיה המנצלת את כושרם של תאים צמחיים לעבור התמיינות לרקמות שונות
ולהתפתח לצמח עילאי שלם. מחמת העלות הגבוהה משמשת בעיקר למטרות כמו:
ריבוי צמחים שכושר הריבוי שלהם מוגבל, טיפוח גנטי, ניקיון ממחלות ועוד.

ב. ריבוי וגטטיבי – צורת ריבוי אל מינית באמצעות אברי הצמח השונים – ייחורים מושרשים של קטעי
ענפים או עלים, הברכות אויר, חלוקת שורש ועוד – בצורה זו נשמרות התכונות
הגנטיות של צמח האם ( בשונה מהריבוי המיני ) בצמח החדש.

ג. ריבוי מזרעים – ריבוי מיני הנוצר מהנבטת זרעים או נבגים.

משתלות עצי פרי – משתלות העוסקות בייצור שתילים של עצי פרי, תהליך זה כולל לרוב ביצוע
הרכבות של רכב ( הזן הנבחר ) על גבי כנה עמידה. תהליך זה דורש מקצועיות רבה,
הקפדה על רמת סניטציה גבוהה ומקורות נבחרים לכנה ולרכב.

משתלות מתמחות – משתלות המתמחות בייצור סוגי צמחים ייחודיים כמו: דקליים, צמחי בית, ורדים, שרכים, עונתיים ועוד.

משתלות יצרניות – משתלות המגדלות את צמחי הגן השונים במיכלי גידול החל מ – 0.25 ל ' ועד ל-
100 ל ', או גידול מהאדמה בטווחי זמן של חודשים בודדים ועד מספר שנים.

משתלות דרך /משתלות מכירה – משתלות שקונות את מגוון הצמחי ממשתלות הייצור ומוכרות אותו ללקוח הסופי. (סופרמרקט).

דגשים המעידים על טיב משתלה איכותית

סדר וניקיון – שלא כמו בפתגם הידוע "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בתוכו" במשתלה כן חשוב הקנקן, קרי הסדר והניקיון המעידים יותר מכל על התייחסות בעל המשתלה הן לצמחים והן ללקוחות המשתלה. חשוב שכל שטחי המשתלה יהיו מסודרים, נקיים ומאורגנים בצורה ידידותית ללקוח. הפרדה הגיונית בין סוגי הצמחים השונים, התאמתם לשטחי התצוגה – צמחי צל, צמחי בית, עונתיים, עצי פרי, עצי נוי, צמחי תבלין ועוד. אפשרות גישה נוחה לכל צמח, שבילים נוחים לעגלות איסוף הצמחים, שילוט ברור וקריא עם זיהוי מדויק ומירב נתוני הצמח החשובים. רצוי גם גודל המופע הסופי ומרווחי שתילה, פינות מנוחה ושתייה, רמת תחזוקת הצמחים במשתלה, פינוי צמחים יבשים, החלפת צמחים ותיקים שלא נמכרו, ניקיון ממזיקים ומחלות, כפפות עבודה לצוות התחזוקה למניעת העברת מחלות, מיכלי גידול נקיים ושלמים, השלמת מלאי רענן ועוד. משתלה כזו יוצרת אצל הלקוח חוויה ומעודדת אותו להאריך את ביקורו במשתלה ובצדק.

מקצועיות המוכרים – מגוון הצמחים הבסיסיים לגן הנוי הוא עצום ונאמד במאות רבות. סביר להניח שלא את כולם תכירו בשמם ובתכונותיהם. יתר על כן מסתבר שבהרבה משתלות מכירה גם צוות המוכרים לא תמיד בקי בידע הנדרש, לרוב תחלופת העובדים במשתלות היא גדולה דבר המונע התמקצעות ואיסוף ידע ואת זה תוכלו לדעת מיד. מותר לכם לברר את ההכשרה שקיבל ואת הניסיון שצבר, דיבורו צריך להיות בוטח וקולח שהרי זהו עיסוקו. הססנות תתפרש כחוסר מקצועיות. אם אתם מזהים צמחים המוכרים לכם שאלו אותו עליהם לצורך הצלבת מידע ואימות הידע שלו. מוכר מקצועי ייעץ לכם בבחירת הצמחים, רגישותם לתנאי אור וצל, עמידותם לצריכת מים, יעמוד על ההבדלים ביניהם, ידע את קוטרם וגובהם הסופי, מועדי פריחתם, משך פריחתם וצבע פריחתם. האם פירותיהם אכילים ומתי, ומה הם מרווחי השתילה הרצויים.

מגוון צמחים – חשוב להגיע למשתלה שבה יהיה מגוון הן בסוגי הצמחים והן בגודל מיכלי הגידול. המגוון בהחלט מהווה נטל כלכלי למשתלה אך מבחינת הלקוח הדבר חשוב מאוד. אנו במדינתנו הקטנה התברכנו בעושר בלתי רגיל של צמחי גן, אוסף עצום של צבעי פריחה, צבעי עלווה, צמחי ריח ותבלין, עצי פרי, עצי נוי וטקסטורות עלים מעניינות. כל זה מצמחייה מקומית עשירה, מטיפוח והכלאה של צמחים חדשים ואקלום צמחים רבים ומעניינים מכל העולם. עושר צמחים זה יכול להפוך לאושר בגינה אילו כולו היה מונח לפנינו לבחירתנו.

גן הדגמה – מעבר לכל ההסברים התיאורטיים חשוב לראות את הצמחים לאחר מספר שנות גידול בגן הנוי, צמחים הנראים תמימים ועדינים במיכלי הגידול הקטנים בהם הם נמכרים יכולים להיראות גבוהים / מעוצים מדי / עוקצניים לאחר מספר שנים בדיוק כמו שצמחים אחרים שבצעירותם אינם מושכים את העין אולם בבגרותם ולאחר שהוסיפו לעצמם עלווה מושכת ופריחה ריחנית הופכים ל "כוכבים בגן". חשוב מאוד גם לראות את אפשרויות השילוב בין הצמחים השונים, קצב צמיחתם, השתלטותם על הצמחים שלידם, ואת מופעם כבודדים בגן או כאשר הם נשתלים בקבוצות.

איכות השתילים – גם אם איננו שתלנים או גננים מקצועיים נוכל ללמוד הרבה מהסתכלות קרובה ובדיקה בסיסית של הצמחים אותם אנו מבקשים לקנות. להלן מספר נקודות לתשומת לב מיוחדת:

שורשים – בבדיקה חיצונית של מיכל הגידול ניתן לראות האם שורשי הצמח פרצו ממנו, לעיתים צמחים שמונחים על האדמה משתרשים בקרקע, בעת ההעברה הצמח נכנס לעקה ועיכוב עד כדי תמותה, דבר זה קורה מהפרת האיזון בין גודל העלווה לגודל מערכת השורשים, צמצום דרסטי של מערכת השורשים מקטין את יכולת קליטת חומרי ההזנה של הצמח מהקרקע ואילו התאיידות המים מעלוות הצמח נשארת כשהייתה. צמחים הגדלים במיכלי גידול מפלסטיק ניתן להוציאם בזהירות מהמיכל ולבדוק את בריאות מערכת השורשים, לצמח בריא יהיו שורשים בהירים מסועפים האוחזים את כל מצע השתילה כגוש, השורשים יתפרסו בצורה אחידה ושווה בהיקף גוש השתילה. צבע כהה מדי, ריקבון, סלסול רב מדי בתחתית הגוש, " התנפחויות " על גבי השורשים, ריח רע כל אלו מעידים שהצמח סובל מסיבה כלשהי.

תערובת שתילה – תערובת שתילה איכותית היא תערובת עם תאחיזת מים גבוהה, מנוקזת, עברה חיטוי בקיטור ונקייה מעשבים ומחלות קרקע. תערובת כזו תכלול חומרים אורגניים כמו קוקוס, כבול וקומפוסט וכן חומרים אינרטיים כמו טוף. לעיתים אף יוסיפו לה גם גריסי קלקר ופתיתי ספוג לצורך שיפור הניקוז ותאחיזת המים. במספר משתלות תוכלו לקבל גם תוספת של דשן בשחרור איטי המעורבב בתערובת ומשמש כעין צידה לדרך עד שהצמח ייקלט באדמת גינת הנוי שלכם.

מראה ובריאות הצמח – וודאו שהצמח נמצא ביחס נכון לגודל המיכל שבו הוא נמכר. היחס המומלץ הוא בין 1 : 2 לבין 1 : 5 תלוי בסוג הצמח. עלוות הצמח בריאה ירוקה ורעננה, נקייה ממחלות ומזיקים ללא " כיווצים וקימוטים " אמירי צימוח חדשים, מרחק נכון בין פרקי הצמח. מרחק רב מדי מעיד על גידול בצל או צפיפות רבה מדי. סיבה נוספת יכולה להיות המרצה מוגזמת ולא בריאה של הגידול בעזרת דישון מוגבר, עלווה בצבע בהיר מעידה על מחסור במינרלים הדרושים לצמח או בעודף השקייה הגורמת לכלורוזה של הצמח, בעצי פרי חשוב שהגזע יהיה נקי עד לגובה של 0.80 מ ' – 1.0 מ ' ומעליו הסתעפויות והסתעפויות משנה. איננו רוצים לטפס לגובה של 3 מ ' – 4 מ ' כדי לקטוף פירות. בעצי נוי חשוב לקבל גזע ישר ללא צלקות, בליטות וזיזים ושההסתעפויות יתחילו כ – 2 מ ' מעל האדמה כדי להבטיח שלא נפגע מהם ונוכל ליהנות מצילם. לכל עץ יהיו 3 – 4 הסתעפויות ראשיות בהבדלי גובה בהיקף הגזע כדי למנוע נקודות עומס ושבירת ענפים.

סיכום

השתדלו להפוך את שלב בחירת המשתלה ובדיקת הצמחים לחווית קניה ולמידה ולא למטלה נוספת. התייעצו עם הגנן, מתכנן הצמחייה, המוכר במשתלה או שאבו חומר מהאינטרנט ובלבד שבסופו של דבר תבחרו את הצמחים המתאימים לכם ובאיכות הטובה ביותר. בדרך זו תימנעו מעוגמת נפש הכרוכה בהחלפת צמחים מיותרת.

המאמר נכתב על ידי יורם בן עמי – משתלת נמפיאה

צרו קשר

השאירו פניה ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי