כיצד ליהנות ממדשאה יפה וירוקה לאורך זמן
מדשאה ירוקה סביב הבית מוסיפה חן רב ושימושיות לגינה. המדשאה בהיותה שטח פתוח מבליטה את הבית ומאפשרת להתרשם מיופיו כמו גם מהצומח שסביבו. כמובן שהמדשאה היא המרחב האידאלי למשחק ולאירוח. למדשאה סביב הבית ישנם גם יתרונות סביבתיים רבים:

הדשא סביב הבית מוריד בכ- 4 מעלות את טמפרטורת הסביבה ובכך חוסך בהוצאות המיזוג, המדשאה מונעת אבק ופולטת כמויות חמצן גדולות לסביבה ובכך משפרת את איכות האוויר בסביבת הבית ובנוסף מאפשר חלחול של מי הגשמים לקרקע אשר משמשים את כלל הצומח בגינה לאורך תקופה ארוכה.

כיצד לבחור את סוג הדשא המתאים?

ישנו מספר רב של זני דשא הנבדלים זה מזה בתכונותיהם, אין זן באיכות טובה יותר אלא זן המתאים יותר לתנאי הסביבה ולשימוש לו מיועדת המדשאה.

להלן הגורמים המשפיעים על בחירת זן הדשא המתאים לפי סדר חשיבותם:

  1. כמות השמש הישירה המגיע אל הדשא (נמדד לפי מספר השעות בהם יש קרינת שמש ישירה על המדשאה). השמש הינה תנאי הכרחי לקיומה של מדשאה וכל זני הדשאים נזקקים לשמש על מנת להתפתח. ישנם זנים המסוגלים להתמודד עם מינימום של 3-4 שעות שמש וישנם כאלו הזקוקים ליותר משמונה שעות. כמובן שיש לחשוב איך תראה הגינה בעוד מספר שנים (עצים ששתלנו ועתידים לגדול ולהצל וכו').
  2. השימוש אותו אנו מיעדים למדשאה, ישנם זנים חזקים כמו הקוקויה, טיפווי, ופספלום המתחדשים במהירות ומסוגלים לעמוד בעומסים גבוהים (גן אירועים, מגרש משחקים וכו') וישנם זנים כדוגמת דרבן גראס אשר מיועדים לשימוש שאינו אינטנסיבי.
  3. האקלים בו נמצאת הגינה – קרבה לים (מליחות), חורף קר, קיץ חם מאד וכו'.
  4. לבסוף במידה ולאחר שהעברנו את הפרמטרים הקודמים ואנו יכולים לבחור בין שניים או שלושה זנים ניתן להתחשב בגוון הדשא מעודף מירקמו ודרישות האחזקה שלו.

גם בעידן של מחסור במים ניתן ליהנות ממדשאה ירוקה וחסכונית במים וזאת ע"י הקפדה על ההנחיות הבאות:

  1. הקפדה על מערכת השקיה תקינה אשר מפזרת את המים בצורה שווה על כל חלקי הדשא (אחרת תמיד משקים לפי החלק שמקבל פחות מים ומשקים בעודף את שאר הדשא).
  2. מחשב השקיה המאפשר שליטה בכמות המים ובמרווחי ההשקיה (ולא שוכחים לסגור את הברז…).
  3. כיוון ממטרות כך שישקו רק את המדשאה ולא מדרכות, קירות הבית והשכנים.
  4. הקפדה על כיסוח (דשא מכוסח מאדה פחות מים ולפיכך צורך פחות).
  5. השקיה בשעות המוקדמות של הבוקר.
  6. להמתין לאחר ההשקיה מספר ימים עד שהדשא מתחיל להראות סימני צמא (עלים מתגלגלים סביב עצמם ושינוי גוון) ורק אז להשקות שוב. אחרי פעם פעמיים נדע את מרווח ההשקיה המתאים למדשאה וכך נכוון את המחשב.

בברכת עונה ירוקה ומוצלחת,

נכתב על ידי יורם בן עמי – משתלת נמפיאה

צרו קשר

השאירו פניה ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי